JAK DZIAŁA SYSTEM KAUCYJNY?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ZALEŻNOŚCIACH W NOWYM SYSTEMIE KAUCYJNYM

Od 1 stycznia 2025 w Polsce obowiązywać będzie tzw. system kaucyjny, motywujący Konsumentów do zwrotu opakowań po napojach do specjalnie przygotowanych recyklomatów, w zamian za rekompensatę finansową – czyli zwrot wcześniej zapłaconej kaucji. W konsekwencji puste puszki i butelki trafią do producentów, gdzie będą ponownie wykorzystywane. Efektywny obieg materiałów metalowych i PET pozwala na oszczędność cennych zasobów, w tym energii oraz wody. Przyczynia się również do walki ze zmianami klimatycznymi, m.in. do redukcji emisji gazów cieplarnianych. System kaucyjny promować będzie wykształcenie dobrych nawyków obywateli, przyczyni się do rozbudowania infrastruktury przyjaznej środowisku oraz wpłynie na czystość naszej planety.

DO WPROWADZENIA SYSTEMU KAUCYJNEGO POZOSTAŁO:

DNI
GODZIN
MINUT
SEKUND

OBIEG BUTELKI PET

JAK DZIAŁA SYSTEM KAUCYJNY?

Wyprodukowany napój w butelce/puszce trafia od producenta do sieci dystrybucyjnej (np. sklepów spożywczych). Konsument dokonuje zakupu, a następnie, po spożyciu napoju, zwraca puste opakowanie w celu odzyskania zapłaconej wcześniej kaucji. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do najbliższego recyklomatu „Inteligentnego Kosza”, gdzie w łatwy i szybki sposób produkt zostanie przyjęty, a konsument odzyska kaucję w postaci bonu do wykorzystania w sklepie lub zwrotu środków finansowych na konto. Zebrane opakowania kierowane będą do placówek recyklingowych, a powstały tam recyklat posłuży do produkcji nowych opakowań. Tak działa system kaucyjny i jest to najbardziej efektywny sposób zbudowania obiegu zamkniętego w obszarze opakowań po napojach.

ROLA KONSUMENTA

JAK DZIAŁA SYSTEM KAUCYJNY?

Rola konsumenta w obiegu materiałów PET jest ogromna. Klient nabywający napój u dystrybutora (sklepie spożywczym) posiada obowiązek płacenia kaucji za opakowanie. Jest to motywacja do udziału w obiegu zamkniętym. Każde zwrócone opakowanie przysługuje się środowisku, a Konsument dzięki tym działaniom, będzie miał możliwość odzyskania zainwestowanych pieniędzy w butelkę PET. Ale co się wydarzy jeśli Klient zrezygnuje ze zwrócenia opakowania? W tym momencie opakowanie nie zwrócone staje się zwykłym odpadem śmieciowym, co prowadzić będzie do przełamania obiegu w systemie kaucyjnym, a to wpłynie na negatywne konsekwencje ekologiczne oraz środowiskowe.