AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
AAAAAAAAAAAA
AAAAAAAAAAAAAAA
Od 1 października 2025 w Polsce obowiązywać będzie tzw. ustawa kaucyjna, motywująca Konsumentów do zwrotu plastikowych i metalowych opakowań po napojach do specjalnie przygotowanych inteligentnych koszy – tzw. recyklomatów, w zamian za rekompensatę finansową – czyli zwrot wcześniej zapłaconej kaucji. W konsekwencji puste puszki i butelki trafią do producentów, gdzie będą ponownie wykorzystywane.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli urządzeń zbierających opakowania po napojach, charakteryzujących się zbliżoną funkcjonalnością i działaniem. Doświadczenia innych państw wskazują, że o powodzeniu systemu kaucyjnego decydują dwie kwestie: wysokość kaucji i wygoda zwrotu. Mając to na uwadze, firma Czysta Polska RECYKLOMATY za cel postawiła sobie zapewnienie innowacyjnego rozwiązania, które ułatwi codzienną segregację i odzysk surowców wtórnych, przyczyniając się do redukcji odpadów i ochrony środowiska. We współpracy z Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny udało się stworzyć rewolucyjne urządzenie, które, poza standardowymi opcjami rozliczenia kaucji (takich jak bon do wykorzystania w sklepie), jako pierwsze na rynku będzie oferować użytkownikom zwrot na konto bankowe bez konieczności podawania jego numeru czy posiadania przy sobie karty.
Wygodne rozliczenie
Koncepcja haseł głosowych składających się z trzech indywidualnie dobranych słów oferuje innowacyjne podejście do systemu kaucyjnego. Łączy wygodę użytkowania z wysokim poziomem bezpieczeństwa, eliminując potrzebę korzystania z fizycznych nośników, takich jak karty bankomatowe i telefony komórkowe. To unikatowe rozwiązanie – hasło głosowe – umożliwi nieletnim i seniorom korzystanie z systemu kaucyjnego, wspierając tym samym edukację ekologiczną całego społeczeństwa.
– Opracowaliśmy algorytm, który pozwoli zakodować dowolny numer konta bankowego za pomocą kilku słów. Bardzo obrazowo będzie wyglądało to w taki sposób, że podczas zwrotu butelki przy recyklomacie wystarczy powiedzieć na przykład ciąg trzech określonych słów i kaucja automatycznie trafi na nasze konto, bez podawania innych danych czy np. przykładania karty lub telefonu. Kiedy wychodzimy wyrzucić śmieci lub jesteśmy na plaży, nie mamy ze sobą telefonu czy portfela, dlatego ten system ma działać możliwe najprościej dla odbiorcy – wyjaśnia Tomasz Markowski, kierownik Grupy Badawczej Urządzeń Elektronicznych w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym.
Na codziennej drodze życia
Maszyny RVM, potocznie zwane recyklomatami, choć często spotykane w sklepach, można z sukcesem lokować również w wielu innych miejscach. Takie podejście może przynieść znaczące korzyści w kontekście zwiększenia dostępności i efektywności systemów zbiórki opakowań po napojach. Skuteczny system kaucyjny odgrywać będzie kluczową rolę w kształtowaniu proekologicznych zachowań polskich konsumentów. Ważne jest, aby recyklomaty były łatwo dostępne, widoczne i proste w obsłudze, aby znajdowały się na codziennej drodze życia i były przede wszystkim wygodne dla użytkownika.
– Nasze urządzenia są zaprojektowane z myślą o użytkownikach, oferując prosty i intuicyjny interfejs. Dzięki temu korzystanie z recyklomatów jest łatwe, szybkie i wygodne, co zachęci więcej osób do segregowania odpadów – podkreśla Paweł Skwarczowski, Dyrektor ds. Rozwoju w Czysta Polska RECYKLOMATY. – Zależy nam, aby firma Czysta Polska Recyklomaty stała się symbolem jakości, innowacyjności i odpowiedzialności w branży recyklingu, przyczyniając się do tworzenia lepszej, bardziej ekologicznej przyszłości dla nas wszystkich. Będziemy dążyć do tego, aby nasze recyklomaty stały się integralną częścią codziennego życia, wspierając globalne wysiłki na rzecz ochrony planety – dodaje Dyrektor Skwarczowski.
Stworzony w Poznaniu recyklomat jest maszyną uniwersalną. Będzie można go zaprogramować zgodnie z życzeniem klienta – czy to będzie duża sieć sklepów, czy kilka mniejszych sklepów zlokalizowanych w mniejszej miejscowości, czy też lokalny punkt niezależny od sieci handlowych. Dzięki automatom umieszczonym na codziennej ścieżce życia, oddawanie kaucji stanie się częścią rutyny, co zwiększy regularność i skuteczność zbiórki.
– Chcemy, by nasze urządzenia stały tam, gdzie przebywają ludzie, czyli na boiskach, pod szkołami, w centrach miast, terenach rekreacyjnych czy też w pobliżu małych sklepów. Wszędzie tam, gdzie ludzie spożywają napoje, poprzez ustawienie w pobliżu recyklomatu możemy wpłynąć na ich decyzję o oddaniu opakowania do recyklingu, a nie wyrzuceniu do kosza – tłumaczy Tomasz Markowski.
Czysta Polska RECYKLOMATY
Czysta Polska Recyklomaty należy do Grupy Czysta Polska. Celem firmy jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań, które ułatwiają codzienny recykling opakowań i przyczyniają się do ochrony naszej planety. Spółka specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości recyklomatów, które są przyjazne i wygodne dla użytkowników. Oferowane urządzenia są w pełni opracowane i wytwarzane w Polsce oraz działają w oparciu o system kaucyjny, wspierając tym samym edukację ekologiczną mieszkańców Polski.